T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI ÇORUM İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Çorum Gezi Programları

ANKARA YÖNÜNDEN ÇORUMA GELİŞ

 

1. GÜN

 06:00 – 09:00   Ankara’dan hareket 

 09:00 – 10:00   Sungurluya varış ve Sabah Kahvaltısı

10:00  –         Boğazkale’ye hareket

10:30 – 12:00  Yazılıkaya Açıkhava Mabedini ziyaret ( A Odasında bulunan kayalara işlenmiş   kabartma figürleri, yine kayalara betimlenmiş tanrı ve tanrıçalar, Kral IV. Tuthaliya kabartması, B Odasında kılıç taşıyan 12 Tanrı, Kılıç tanrısı Nergal, IV. Tuthaliya’nın Koruyucu Tanrısı olan Şarruma himayesindeki kabartmaları ziyaret  

12:00 – 13:00   Boğazkale’de öğle yemeği

13:00 - 16:00   Boğazkale Müzesi, Hattuşa Örenyeri’ndeki Arslanlı Kapı, Potern (Yerkapı),

               Kral Kapı, Nişantepe ve 2 nolu Hiyeroglifli Oda, Büyük Kale ve Büyük

               Mabedi ziyaret 

16:00 –        Alacahöyük’e hareket 

16:30 –        Alacahöyük’e varış 

16:30 –  18:00  Alacahöyük Müzesi, Alacahöyük Örenyerini (Sfenksli Kapı, 13 Kral 

               Mezarı,  Poternli Kapı) ziyaret 

18:00 – 20:00   Serbest saat 

20:00 –        Akşam Yemeği

 

2. GÜN

07:30 – 08:30  Çorum’a hareket ve  konaklama tesislerine yerleşme ve kahvaltı

08:30 – 12:00  Çorum Müzesi, Hıdırlık Camii ve Türbesi, Ulu Camii ve Saat Kulesi,

               Çorum Kalesi’ni ziyaret    

12:00 – 13:30  Öğle yemeği (Geleneksel Çorum Yemekleri) 

13:30 –        İskilip’e hareket

14:30 – 17:00  Şeyh Muhittin Yavsii Camii, İskilip Kalesi ve Kaya Mezarı, Ahşap el       sanatlarının yapıldığı yerler ve Halk Eğitim Merkezini ziyaret

17:00 –        Çorum’a hareket

18:00 – 20:00  Serbest saat

20:00 –       Akşam Yemeği

 

3. GÜN

 

1.Tercih

A.     ORTAKÖY ŞAPİNUVA VE İNCESUYA GELİŞ

07:30 – 08:30  Çorum’da Kahvaltı

08:30 –        Ortaköy’e hareket

09:30 – 12:00  Ortaköy İlçesi Şapinuva Örenyerini ziyaret                         

12:00 – 13:00  Öğle yemeği    

13:00 – 16:00  İncesu Köyü, İncesu Kanyonu’na giriş ve kanyon içinde yürüyüş

16:00 –        Dönüş

 

2.Tercih

B.      OSMANCIK – KARGI GÜZERGAHI

07:30 – 08:30  Çorum’da Kahvaltı

08:30 – 12:00  Laçin İlçesi, Kapılıkaya Kaya Mezarı, Osmancık İlçesi Koyunbaba

               Köprüsü, Osmancık Kalesi ve Baltacı Mehmet Paşa Çeşmesi, Koca

               Mehmet Paşa Camii (İmaret Camii),Koyunbaba Türbesi’ni ziyaret

12:00 – 13:00  Öğle yemeği    

13:00        –    Kargı Abdullah Yaylası’na hareket

      14:00 – 18:00 Abdullah Yaylası’na varış (2050 m yükseklikteki Kös Dağı’nın zirvesinde bir doğa harikası olan Abdullah Yaylası’nda 22 yataklı

 

 

SAMSUN-AMASYA YÖNÜNDEN ÇORUMA GELİŞ

 

1. GÜN

06:00 – 09:00   Çorum’daki konaklama tesislerine yerleşme ve kahvaltı

09:00 – 10:00   Sabah Kahvaltısı

10:00 –        Boğazkale’ye hareket

10:30 – 12:00  Yazılıkaya Açıkhava Mabedini ziyaret ( A Odasında bulunan kayalara işlenmiş   kabartma figürleri, yine kayalara betimlenmiş tanrı ve tanrıçalar, Kral IV. Tuthaliya kabartması, B Odasında kılıç taşıyan 12 Tanrı, Kılıç tanrısı Nergal, IV. Tuthaliya’nın Koruyucu Tanrısı olan Şarruma himayesindeki kabartmaları ziyaret  

12:00 – 13:00   Boğazkale’de öğle yemeği

13:00 -  16:00  Boğazkale Müzesi, Hattuşa Örenyeri’ndeki Arslanlı Kapı, Potern

                        (Yerkapı), Kral Kapı, Nişantepe ve 2 nolu Hiyeroglifli Oda, Büyük

                         Kale ve Büyük Mabedi ziyaret 

16:00 –       Alacahöyük’e hareket 

16:30 –       Alacahöyük’e varış 

16:30 –  18:00 Alacahöyük Müzesi, Alacahöyük Örenyerini (Sfenksli Kapı, 13 Kral

              Mezarı, Poternli Kapı) ziyaret 

18:00 -       Çorum’a hareket 

19:00 – 20:00 Serbest saat 

20:00 –      Akşam Yemeği

 

2. GÜN

07:30 – 08:30  Çorum’da Kahvaltı

08:30 – 12:00  Çorum Müzesi, Hıdırlık Camii ve Türbesi, Ulu Camii ve Saat Kulesi,

                       Çorum Kalesi’ni ziyaret    

12:00 – 13:30  Öğle yemeği (Geleneksel Çorum Yemekleri)

13:30 –        İskilip’e hareket

14:30 – 17:00  Şeyh Muhittin Camii, İskilip Kalesi ve Kaya Mezarı, Ahşap el

              sanatlarının yapıldığı yerleri ziyaret

17:00 –        Çorum’a hareket

18:00 – 20:00  Serbest saat

20:00 –       Akşam Yemeği

 

3. GÜN

 

1.Tercih 

 

C.     ORTAKÖY ŞAPİNUVA VE İNCESUYA GELİŞ

07:30 – 08:30  Çorum’da Kahvaltı

08:30 –        Ortaköy’e hareket

09:30 – 12:00  Ortaköy İlçesi Şapinuva Örenyerini ziyaret                         

12:00 – 13:00  Öğle yemeği    

13:00 – 16:00  İncesu Köyü, İncesu Kanyonu’na giriş ve kanyon içinde yürüyüş

16:00 –        Göynücek üzerinden Amasya’ya gidilebilir veya; Çorum’a dönülebilir.

 

2.Tercih

 

D.      OSMANCIK – KARGI GÜZERGAHI

07:30 – 08:30  Çorum’da Kahvaltı

08:30 – 12:00  Laçin İlçesi, Kapılıkaya Kaya Mezarı, Osmancık İlçesi Koyunbaba

                        Köprüsü, Osmancık Kalesi ve Baltacı Mehmet Paşa Çeşmesi, Koca

                        Mehmet Paşa Camii (İmaret Camii),Koyunbaba Türbesi’ni ziyaret

12:00 – 13:00  Öğle yemeği    

a)   13:00    –    Kargı Abdullah Yaylası’na hareket

      14:00 – 18:00 Abdullah Yaylası’na varış (2050 m yükseklikteki Kös Dağı’nın zirvesinde bir doğa harikası olan Abdullah Yaylası’nda piknik yapılabilmektedir;

b)   13:00  –      Kargı İlçesi’ne hareket

      14:00 – 18:00 Kargı İlçesi’nde bulunan ve bir doğa harikası olan Kargı Yaylası,

                   Aksu,  Kızıloluk, Göl ve Örencik Yaylalarında gezi, Aksu veya

                   Gökçedoğan Göletlerinde piknik yapılabilir.

       Kargı Yaylalarından Tosya-Gerede üzeri İstanbul’a,

       Osmancık-Gümüşhacıköy-Merzifon üzeri Amasya’ya,

       Osmancık-Merzifon-Havza-Samsun üzeri Karadeniz seyahatine gidilebilir.